Klimatspel i Kulturhuset - "Generalrepetition inför Köpenhamn"
Publicerat:
2009-11-17 12:00
2009-11-17

Lördagen den 24/10 arrangerade FORES, tillsammans med Tällberg Foundation, Klimatmagasinet Effekt och föreningen Klimataktion, en “generalrepetition” inför höstens klimatförhandlingar i Köpenhamn. Under en “global aktionsdag för klimatet” på Kulturhuset i Stockholm fick förbipasserande besökare vara Barack Obama, Hu Jintao eller Fredrik Reinfeldt för en timme och försöka enas om ett bindande klimatavtal.
Spelet, vilket FORES bland annat också visat i Almedalen, är framtaget av Andrew Jones vid Sustainability Institute och baseras på en avancerad klimatmodell. Genom att ge återkommande bud om minskningar utifrån sina respektive roller som “i-länder”, “snabbt växande u-länder” och “fattiga länder” fick deltagarna se hur stora utsläppsminskningar som krävdes för att nå det mål om 350 ppm koldioxid i atmosfären som nämnts som en kritisk nivå för ett hållbart klimat.
Förutom några mindre kriser i förhandlingarna enades parterna efter tre förhandlingsrundor om ett bud ledandes till ca 385 ppm i atmosfären, inte långt från dagens nivåer. Ett s k “Klimatets Marshallplan” hade då förhandlats fram med stora åtaganden från i-länderna, bland annat löften om fasta subventionerade elpriser för de snabbt växande u-ländernas utveckling av förnyelsebar energi. I-länderna åtogs sig vidare att minska sina utsläpp med 90% fram till 2050, de snabbt växande u-länderna åtog sig att minska sina utsläpp med 50% till 2050, förutsatt att i-länderna genomförde sina åtaganden och de fattigaste länderna åtog sig att, efter en ökning fram till 2020, återgå till dagens nivåer.
Deltagare:
- Martin Hedberg, metereolog
- Gustav Engström, Beijerinstitutet
- Rebecca Oliver, Tällberg Foundation
- Teatergruppen Barbara, just nu aktuella med pjäsen FROSSA
|
Presskontakt
Martin Ådahl (VD)
E-post: martin.adahl (at) fores.se
Telefon: 08-452 26 61
Mobil: 0730-88 52 61
In English
Adress
Bellmansgatan 10 i Stockholm
Telefon
08-452 26 60
E-post
brev (at) fores.se
Miljö och klimat
I centrum för FORES miljöarbete står att undersöka kraftfulla
och effektiva lösningar på miljö- och klimatfrågor, med fokus på
marknadsorienterade åtgärder.
Spelregler och styrmedel måste utformas för att ta Sverige och världen bort från beroendet
av fossila bränslen. Särskild vikt läggs på att driva projekt
med vetenskaplig koppling till miljöekonomisk forskning och
att få spännande rön applicerade på praktisk policy.
Vi tittar därför närmare på utformandet av mekanismer som skatter,
subventioner, utsläppsrätter, regler och olika institutioner som
driver detta.
|
|