Interfaith Climate Summit: Finanskris och klimatkris

Publicerat: 2008-11-29 08:00

2008-11-29

Finanskris och klimatkris – Mer eller mindre marknad? Mer eller mindre miljöhänsyn?

Vad krävs för att rädda såväl ekonomin som klimatet. Är det mer eller mindre marknad, är det mer eller mindre miljöhänsyn?

Finanskris och kllimatkris

Martin Ådahl, chef för FORES, och Björn Elmbrant, känd politisk kommentator från Arenagruppen, med flera samtalar om vad som krävs för att rädda såväl ekonomin som klimatet. Är det mer eller mindre marknad, är det mer eller mindre miljöhänsyn? Samtalet moderas av Klas Eklund, medlem i FORES vetenskapliga råd, som snart utkommer med boken Vårt klimat.

FORES medverkar med ett seminarium vid Interfaith Climate Summit i Uppsala.

Tid: Lördagen den 29 november kl 11.00 - 12.00
Plats: Katedralkaféet, bredvid Uppsala domkyrka, Uppsala.

Presskontakt

Martin Ådahl (VD)
E-post: martin.adahl (at) fores.se
Telefon: 08-452 26 61
Mobil: 0730-88 52 61

In English

Adress
Bellmansgatan 10 i Stockholm

Telefon
08-452 26 60

E-post
brev (at) fores.se

Miljö och klimat

I centrum för FORES miljöarbete står att undersöka kraftfulla och effektiva lösningar på miljö- och klimatfrågor, med fokus på marknadsorienterade åtgärder.

Spelregler och styrmedel måste utformas för att ta Sverige och världen bort från beroendet av fossila bränslen. Särskild vikt läggs på att driva projekt med vetenskaplig koppling till miljöekonomisk forskning och att få spännande rön applicerade på praktisk policy.

Vi tittar därför närmare på utformandet av mekanismer som skatter, subventioner, utsläppsrätter, regler och olika institutioner som driver detta.

Kontakt

Adress
Bellmansgatan 10
118 20 STOCKHOLM

Telefon
08-452 26 60

E-post
brev (at) fores.se

Letar du efter en viss person?

Vill du ha våra utskick?

Pressrum

In English

Senaste nytt

RSS-ikon