Miljö och klimat

Ett av FORES huvuduppdrag är att använda miljöekonomisk kunskap för att lösa miljöproblem, i synnerhet klimatfrågan.

Vi studerar mekanismer som skatter, subventioner, utsläppsrätter, regler och institutioner. Kraftfulla marknadsmekanismer, som utsläppsmarknader, skapar incitament som mobiliserar miljontals entreprenörer och ekonomiska intressen att agera. Särskild vikt läggs på att driva projekt med vetenskaplig koppling till miljöekonomisk forskning och att få spännande rön applicerade på praktisk policy.

Utsläppshandel

Ett effektivt sätt minska utsläppen av växthusgaser är handel med utsläppsrätter. Inom EU finns handelssystemet EU ETS som är en del av de europeiska ansträngningarna att minska koldioxidutsläppen. Men även utanför Europa kommer utsläppshandeln spela en viktig roll för att minska utsläppen. I flera länder finns planer på att inrätta en marknad för handel med utsläppsrätter. I framtiden kan dessa marknader kopplas samman och man kommer närmare ett globalt pris på koldioxid. Handel med utsläppsrätter är också grunden för köp av utsläppsminskningar utomlands. Mer->

Internationella förhandlingar

Klimatfrågan är global. Ett ton koldioxid påverkar klimatet lika mycket oavsett var utsläppet sker. Problemet är att länder och regioner, med hänvisning till konkurrensskäl, ofta vill att någon annan ska göra klimatåtgärder, vilket leder till att alla inväntar någon annan. Skulle världens största utsläppsländer komma överens om gemensamma utsläppsminskningar vore det därför ett avgörande framsteg. Mer->

Miljöekonomisk policy

Syftet med miljöekonomisk policy är att göra det dyrare att förstöra miljön, och att det ska löna sig att agera miljövänligt. Genom politiska beslut om skatter, avgifter, skattelättnader med mera försöker man styra aktörers agerande åt ett visst håll. Inom miljöområdet används ekonomiska styrmedel för uppmuntra aktörer att agera mer miljövänligt, exempelvis genom att minska sina koldioxidutsläpp. Sverige har sedan 1991 exempelvis en särskild skatt för koldioxid. Andra exempel på ekonomiska styrmedel är att personbilar som uppfyller särskilda miljökrav befrias från fordonsskatt de fem första åren, eller att det finns en svavelskatt på elkraftsförbrukning. Även handel med utsläppsrätter är ett exempel på ett ekonomiskt styrmedel. Mer->

Senaste nytt

Rundabordssamtal om marknader för ekosystemtjänster
(2012-05-02)

Kina på väg mot utsläppsmarknader: Stor potential och stora utmaningar
(2012-04-24)

Amerikansk miljöpolitik på lokal nivå
(2012-04-22)

Miljöarkiv->

Presskontakt

Martin Ådahl (VD)
E-post: martin.adahl (at) fores.se
Telefon: 08-452 26 61
Mobil: 0730-88 52 61

In English

Adress
Bellmansgatan 10 i Stockholm

Telefon
08-452 26 60

E-post
brev (at) fores.se

Publikationer

Kina på väg mot utsläppsmarknader: Stor potential och stora utmaningar
(2012-04-24)

Grön skatteväxling
(2012-04-02)

Sverige behöver gå före - FORES Studie 2011:3
(2012-03-26)

Mer->

Seminarier

Sverige behöver gå före - FORES Studie 2011:3

Hur fasar vi ut subventioner för 3 000 miljarder? Frukostseminarium med OECD:s klimatchef.

“Ingen Big Bang, men förhoppningsvis verkstad”

Bär nationalekonomerna och tillväxten skulden för klimatförändringarna?

Vattenförsörjning för växande städer: Dricksvatten i farozonen?

Miljö och klimat

I centrum för FORES miljöarbete står att undersöka kraftfulla och effektiva lösningar på miljö- och klimatfrågor, med fokus på marknadsorienterade åtgärder.

Spelregler och styrmedel måste utformas för att ta Sverige och världen bort från beroendet av fossila bränslen. Särskild vikt läggs på att driva projekt med vetenskaplig koppling till miljöekonomisk forskning och att få spännande rön applicerade på praktisk policy.

Vi tittar därför närmare på utformandet av mekanismer som skatter, subventioner, utsläppsrätter, regler och olika institutioner som driver detta.

Läsvärt

OECD: The Economics of Climate Change

IPPC:s fjärde utvärderingsrapport (pdf)

Sternrapporten - slutsatser på svenska (pdf)

Pathways to a Low-carbon Economy (pdf)

The progress of GHG Markets: Opportunities and risks (pdf)

Andra tankesmedjor och forskningsinstitut

Centre for European Policy Studies

Resources For the Future

Sandbag

Stockholm Environment Institute

World Resource Institute

Climate Strategies

Nyhetskällor och bloggar

Michael Levi: Energy, Security, Climate

The Guardian

UNFCCC:s pressklipp

Timothy Gardner: Reuters

Rob Stavins: An Economic view of the Environment